Czas na nawożenie roślin cebulowych

wiosenne krouksy
Chcesz się cieszyć pięknymi dużymi kwiatami roślin cebulowych – oto kilka porad do których powinieneś się zastosować – jak o nie dbać i jak nawozić.

Terminy nawożenia

Nawożenie roślin cebulowych należy przeprowadzać minimum 2 razy w sezonie, jednak lepiej jest to zrobić 3 razy. Pierwszy raz nawóz stosujemy gdy tylko ruszy wegetacja, drugi zaś zaraz przed kwitnieniem. Jeśli zaplanujesz nawożenie 3 razy, przeprowadź je jeszcze w fazie zielonego pąka – zaraz gdy zobaczysz pąki kwiatowe.

wybijające się liście roślin cebulowych
Przebijające się liście roślin cebulowych to oznaka, że czas na pierwsze nawożenie

Jakie nawozy stosować

Należy stosować nawozy do roślin kwitnących. Można również z powodzeniem użyć nawozu uniwersalnego, takiego jak Azofoska, lub Hydrokompleks. Można zastosować także nawóz dlugo działający, uwalniający się przed 3 lub 6 miesięcy – wtedy robimy to tylko raz.

Dokarm rośliny nawozem gdy pojawią się zielone pąki kwiatowe

Nawożenie to nie wszystko

Gdy rośliny przekwitną należy usunąć pędy kwiatostanowe, natomiast liście zostawiamy aby rośliny ciągle mogły czerpać składniki, które zasila cebulę co w kolejnym roku „zaowocuje” dużym i dorodnym kwiatem.

Po suchej zimie należy zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Pamiętać należy jednak żeby nie zalewać cebul bo może to bardziej zaszkodzić roślinie niż pomóc. Podłoże musi być wilgotne, ale woda nie może w nim stać.

Nie masz jeszcze kwiatów cebulowych w swoim ogrodzie?

Jeśli jesienią się zagapileś i nie posadziłeś cebul tulipanów, narcyzów, krakusów czy szafirków możesz kupić teraz gotowe rośliny w doniczkach i wsadzić je do gruntu. Są one ostępne u nas.

Kosaciec żyłkowany – okazale kwitnąca wiosną roślina cebulowa

1 myśl na “Czas na nawożenie roślin cebulowych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.